Není šťáva jako šťáva
To že se nedá co do kvality šťávy srovnávat 100% krabicový džus z nejbližšího supermarketu a čerstvě vymačkaná šťáva je snad každému jasné. Znáte ale rozdíl mezi čerstvě vymačkanými šťávami?
Mnozí z Vás si asi řeknou, že takový rozdíl snad ani nemůže být. Opak je pravdou. I čerstvě vymačkané šťávy se budou lišit v množství enzymů a vitamínů, které budou obsahovat. V čem je tedy rozdíl? To, co ovlivňuje kvalitu šťávy, je způsob její extrakce z vlákniny ovoce či zeleniny. Hlavní faktory, které mají vliv na kvalitu, je kyslík vháněný do šťávy, teplo a šetrnost přípravy šťávy. Kyslík z toho důvodu, že přestavuje činidlo oxidace, která ničí enzymy stejně tak jako teplo. Při zahřívaní dochází k odumírání lidskému organismu prospěšných enzymů. U některých přístrojů dochází při odšťavňování k většímu tření a díky tomu se může teplota šťávy z různých přístrojů lišit až o 2 ⁰C. Faktor, šetrnost přípravy šťávy, je ovlivněn způsobem naruší buněčné struktury vlákniny přístrojem. Zatímco odstředivý přístroj suroviny při několikatisícových otáčkách přímo rozseká na tisíc kousků, které pak odstředivou silou vymrští na síto, šnekový nebo dvou hřídelový odšťavňovač suroviny rozmělní a přes síto vylisuje jako mlýnek. Sami teď můžete říct, který způsob odšťavnění je šetrnější. Pro ty z vás, kteří stále váhají, odstředivka to určitě nebude. Šťáva z odstředivých přístrojů je hodně napěněná, více vodová a rychleji mění svoji barvu díky prudší oxidaci. Takový fresh si můžete dopřát ve většině juice barů v České republice.
Oproti tomu šnekové a dvou hřídelové odšťavňovače používají k surovinám šetrný "Low Speed Technology System" (LSTS). Tuto technologii najdete u přístrojů, které zpracovávají suroviny do 200 otáček za minuty. LSTS technologie umožňuje získat maximum nutričních hodnot, enzymů, vitamínů a chuti z ovoce, a zeleniny. Taková šťáva je na první pohled hustější a krémovější, než cokoli, co jste kdy pili z krabice, protože vláknina je jemně protlačena skrze síto. Čerstvá šťáva je jen vzácně čirá, často spíše matná a na povrchu jemně zpěněná. Co do obsahu enzymů a vitamínů tedy vyhrává šťáva ze šnekových a dvouhřídolových přístrojů. Na druhou stranu každá čerstvá šťáva, ať už je získána jedním nebo druhým způsobem, je pro lidské tělo prospěšná. Rozdíl už tedy znáte, záleží jenom na Vás, jakým šťávám dáte přednost.