Jdi na obsah Jdi na menu
 


Celer řapíkatý

Celer řapíkatý se pěstuje pro jedlé, dužnaté a delikátní olistěné stonky, které po bělení získávají lehkou ořechovou příchuť.  Mezi terapeutické využití patří léčba různých druhů vyrážek, otravy krve, nápravou hyperaktivity a syndromu snížené pozornosti a zmírněním alergií.

 

p1030161.jpg

"Z vlastní zkušenosti vím, že existuje souvislost mezi přísunem cukrů a alergickými reakcemi. Jednak jsem to zakusil na vlastní kůži, jednak vypozoroval. Kdykoli si začnu denně dávat jednu nebo dvě datle své oblíbené odrůdy „Majo“, okamžitě se mi zhorší alergie na kocoura, kterého chovám ve své kanceláři. Ihned se dlouze rozkýchám a začnou mě pálit oči. Když si pak připravím trochu šťávy z čerstvého celeru a neředěnou ji piji po několik dní, vždy půl šálku denně, záhy tyto příznaky odezní. Zjistil jsem, že to mají na svědomí silné minerální soli, které celer obsahuje a jež dodají mé krvi vysoce alkalickou povahu. Má alergie v takovém okamžiku dočasně odezní, a to téměř tak rychle, jako se rozpoutala, když jsem začal mlsat pár velmi chutných datlí."

Vzhledem k tomu, že čistá celerová šťáva by mohla být pro naše chuťové buňky příliš ostrá a také by mohla mírně přetížit játra, nebude asi od věci ji smíchat s trochou šťávičky z mrkve. Jednou z nejlepších kombinací přírodních šťáv používanou na léčbu ekzémů a lupénky je směs šťávy z celeru řapíkatého, mangoldu a salátové okurky, která se zředí trochou mrkvové šťávy.

Encyklopedie léčivých šťáv

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

celer

(Linda, 29. 4. 2018 18:21)

S celerem řapíkatým pracuju dost často. Dokonce jsem našla výbornou zdravou šťávu z odšťavňovače - https://youtu.be/-SwmHa4eYD4. Doporučuju vyzkoušet.