Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak vybírat odšťavňovač neboli výběr odšťavňovače

 Mnozí z Vás jste při výběru odšťavňovače narazili na jeden problém. Jejich hodně a jsou úplně všude. A najít mezi takovým množství kvalitní přístroj už může být problém. 
Základní otázky, které by si měl položit každý, kdo si chce pořídit kvalitní mašinku, jsou následující:
 
 „Jaké suroviny budu odšťavňovat?“
 

p1030125.jpg

Mrkev, červená řepa, jiná kořenová zelenina, jablka, hrušky, citrusy, to všechno jsou suroviny, se kterými si velmi rychle poradí snad každý odstředivý odšťavňovač. Listovou zeleninu ovšem tyto přístroje nezvládnou, síto listy roztrhá na kusy a vyhodí ven do sběrné nádoby. A když už přece zvládnou tak se žalostnou výtěžností. Univerzálními přístroji, které zvládají veškerou zeleninu i ovoce jsou jednohřídelové odšťavňovače. Některé zvládají odšťavnit třešně, aniž bychom je museli vypeckovat. Ty ve své výtěžnosti ovšem krapet zaostávají za dvou hřídelovými přístroji, které jsou jedničky i ve zpracování listové zeleniny, bylin nebo jehličí.   
 
 „Jakým šťávám dávám přednost?“
 

640--1-.jpg

Šťáva z odstředivých přístrojů je hodně napěněná, více vodová a rychleji mění svoji barvu díky prudší oxidaci. Oproti tomu šnekové a dvou hřídelové odšťavňovače získávají maximum nutričních hodnot, enzymů, vitamínů a jejich šťáva je na první pohled hustější a krémovější, než cokoli, co jste kdy pili z krabice. Čerstvá šťáva je proto jen vzácně čirá, často spíše matná a na povrchu jemně zpěněná.
 
 
 
„Vypiji připravenou šťávu ihned po odšťavnění nebo ji budu popíjet v průběhu dne?“
 

mag.jpg

Pokud budu odšťavňovat menší množství šťáv, které budu okamžitě konzumovat, vystačím si i s odstředivkou. Pokud preferuji přípravu většího množství šťávy na jeden zátah, kterou budu mít v uzavřené sklenici v lednici a budu ji popíjet v průběhu dne, šnekový nebo dvou hřídelový odšťavňovač je ta správná volba. Šťává z těchto přístrojů se nekazí tak rychle jako z odstředivky a enzymi Vám nikam neutečou.
 
„Jak často budu odšťavňovač používat?“
 

640.jpg

S touto otázkou souvisí snadnost čistění přístroje. U odstředivky se musí síto pořádně vydrhnout a hrozí, že se při čištění poraníte o ostří síta. U šnekových přístrojů stačí propláchnout jednotlivé díly pod proudem tekoucí vody a „přejet“ síto kartáčem na čištění. Dvou hřídelové přístroje se skládají z více dílů a jejich čištění je o něco zdlouhavější. Většinu dílů opět vyčistíte pod proudem tekoucí vody. Nejvíce námahy vám zabere čištění uzavřených sít.
 
„Co všechno můj budoucí odšťavňovač umí?“
champ-silver.jpg

Odstředivka umí pěkně napěněnou šťávu a už vůbec ne listovou zeleninu a byliny. Champion juicer umí kromě rychlé šťávy také výborné roztíratelné arašídové máslo a s přikoupitelným nástavcem se promění v domácí mlýn na mouku. A pokud mají šnekové a dvou hřídelové odšťavňovače homogenizační pouzdro, tak dokážou dělat takové věci jako je ovocná zmrzlina, dětská kašička, sorbety nebo různé druhy těstovin. Já si na odšťavňovači Sana juicer občas připravím základ pro omáčku na těstoviny nebo opravdu jemné těsto na bramboráky.

„Kolik jsem ochotný do nového přístroje investovat, respektive na kolik si cením vlastního zdraví?“
 

640--2-.jpg

Cenové rozmezí mezi odšťavňovači je opravdu obrovské. Od několika stovkových odstředivek až po třiceti tisícový Angel. Otázkou je, kolik mokré drtě z odšťavňovače vyleze a jak dlouho Vám bude přístroj sloužit. Každý přístroj je vyroben z různě kvalitních komponentů a každý se liší ve výtěžnosti. V současné době se hodně řeší plastové materiály obsahující škodlivý bisphenol a bohužel ani odšťavňovač za 6000,- Kč není BPA free. Pokud si budu připravovat šťávy každý den tak se mi do dvou let vrátí investice do Angelu v nakupovaných surovinách. Je totiž rozdíl zda z kila mrkve dostanete přes 700 ml šťávy při použití nejvýkonnějšího dvou-hřídelového přístroje nebo do 580 ml šťávy při hodně výkonné odstředivce.
 
A závěrem, každý správný prodejce by vám měl být schopen na základě výše uvedených otázek nějaký ten odšťavňovač doporučit. Mně ho pomohli vybrat v Eujuicers.com a s přístupem tohoto prodejce k zákazníkovi jsem byl a stále jsem naprosto spokojený, proto ho můžu všem jenom vřele doporučit.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Odstavnovac

(Josef, 26. 4. 2019 15:19)

Dobry den mam otazku skrz odstavnovac vyhlidl sem si Hurom HH-SBF 2generace
A zda radsi poridit ten nebo odstredivku Catler JE 8011
Odstavnoval bych zeleninu repu celer zazvor jahody vino
A bylinky ne

Neco sem cetl ze ten snekovy dokaze ze zeleniny odstranit vice pesticidu nez odstredivka

Dekuji za odpoved

odšťavňuju taky

(Marianka, 23. 10. 2018 10:15)

Musím se přidat k nadšencům odšťavňování. Jak už jiní zde psali, tak i já mám odšťavňovač Kuvings.

kuvings je nej

(Geruše, 27. 6. 2018 11:15)

Kuvings máme taky a už docela dlouhou dobu. Jen k listové zelenině musím vždy něco přidat, aby se to pěkně odšťavnilo.

odšťavňovač.

(Silva, 27. 7. 2017 12:54)

Taky jsme si pořídili odšťavňovač Kuvings a velká spokojenost.

Odšťavňovač

(Erika, 22. 1. 2017 13:43)

Já mám zase odšťavňovač Kuvings. Sice cena nebyla nejnižší, zato je fakt kvalitní. Jsem s ním moc spokojená.

Tip

(Eliška744, 17. 10. 2016 14:07)

Zdravím, já bych rozhodně doporučila šnekový odšťavňovač, konkrétně značky Philips. Dříve jsem používala ten odstředivý, ale nešlo na něm odšťavňovat listovou zeleninu a také vadila mi ta vrstva pěny na finální šťávě. S tímto jsem absolutně spokojená, ale posuďte sami: http://www.philips.cz/c-m-ho/priprava-pokrmu/tekute-zdravi.html

Vyber odstavnovace

(Klára Váchová, 3. 8. 2016 10:27)

Dekuji moc za clanek. Nakonec jsem si koupila tento https://www.decodoma.cz/Odstavnovac-VITALIS.html . Uz se tesim, az mi prijde.

Odšťavňovač

(Andrea, 26. 1. 2016 17:09)

Je dobré se kouknout na internetu na jednotlivá srovnání odšťavňovačů. http://www.nejlepsi-spotrebice.cz/odstavnovace/#1. Podle toho se dá vybrat kvalitní a dobrý přístroj.

Odšťavňovač

(Blanka M., 29. 12. 2015 20:58)

Odšťavňovač mám také Kuvings a moc se mi líbí, že tam můžu dát celé jablíčko a nemusím ho pracně krájet.

Kuvings

(Ivana , 28. 11. 2015 17:08)

Také doporučuji odšťavňovač Kuvings - je to fakt kvalita.

Odšťavňovač

(Milenka, 27. 8. 2015 18:58)

Máme doma odšťavňovač Kuvings. Taky šnekový a už bych si nekoupila jiný.

Re: Odšťavňovač

(Eva T., 27. 9. 2015 19:34)

Já na základě hodnocení uživatelů RAW strávníků jsem si koupila také Kuvings a je moc dobrý. Používám ho prakticky každý den a stále plně funkční a toho mám už třetím rokem.

Re: Odšťavňovač

(lili5, 29. 10. 2015 16:34)

taky mám nějakou dobu doma Kuviňák. Je supr, čupr.

Cena za odšťavňovač vs. cena surovin

(Tojur, 6. 2. 2015 23:34)

S odšťavňovačem, který je sice drahý, ale vymačká víc šťávy, nakonec značně ušetříte. Sepsal jsem to do obsáhlého článku tu:
https://www.facebook.com/tomas.jurak/posts/10205892537498564

Sana Juicer

(Alena, 26. 1. 2014 12:10)

Dobrý den,
Děkuji za obsáhlý článek o odstavnovani:-) Taky se chystám ke koupi nějakého kvalitního přístroje, no na Angela zatim bohužel nemám, ale co není může byt časem;-) V nejužším výběru mám Sana Juicer a protoze jej používáte taky, chtěla jsem se zeptat na pár věcí. Můžete mi prosím napsat, kolik potřebujete mrkve nebo jablek, cervenr repy apod. na litr šťávy? Tohle je pro me docela důležitý ukazatel. A zkoušel jste si udělal pyré z rajčat? Často peceme doma pizzu, takže by bylo fajn dělat si domácí rajčatový základ;-)
Děkuji pěkně a odstavnovani zdar ;-)